Proud Member Of: usys-sm usa  fifa-sm
 
Print Email
 

18 Arizona Teams Set For Salt Lake City - Full Schedule & Coverage

 
 
PRES-CUP
Monday, June 11th, 2018 -- 18 teams from 13 different clubs are heading up to Salt Lake City for the 2018 Far West President's Cup and Far West Regional Championships (12U Age Group only) which runs from June 12 to June 17.
 
The Arizona Soccer Association will be providing coverage all week long of our Arizona teams who will be vying for a chance to qualify for 2018 US Youth Soccer National Presidents Cup in Indiana this July. 
 
Follow us on 
 
 
The Far West Regional Championships is holding the 12U age group in conjunction with President's Cup this weekend.
 
For a complete schedule of this weekend's matches click here.
 
12U Boys - Far West Regional Championships
Group A: Sereno 06 Boys Diego (AZ), Rush 06B (HI), Sevens 06B (UT), Total Futbol Academy (CA-S)
Group B: Scottsdale Soccer Chapman (AZ), Pateadores PYL-B2006 White (CA-S), Silicon Valley Eagles PSG (CA-N), Sparta 06 SP(UT)
Group C: Tuzos Academy 06 (AZ), Forza DN 06 (UT), Hawks 2006 Academy (CA-S), Chugiak S.C. 06B Eagles (AK)
 
12U Girls - Far West Regional Championships 
Group A: SC del Sol 06 Pre Deavelopment Academy 1 (AZ), Seattle United G06 Copa (WA), Avalanche 06 BlackRK (UT), Legends FC G06 Pre-Academy (CA-S)
Group B: Arizona Arsenal 06 Premier Girls Teal (AZ), San Diego Surf Girls Academy Select 2006 (CA-S), Valley Revolution 06G (AK), Colorado Storm 06 Academy (CO)
Group C: Scottsdale Soccer 06G Blackhawks Jeffers (AZ), Rush 06G (HI), Albion 06 Girls EB (NV), Capital FC Timbers 06G Orozco (OR)
 
13U Boys
Group B: Excel Soccer Academy (AZ), Blitzz FC Gold (MT), Utah Soccer Alliance (UT), Real Colorado Olympico (CO)
 
13U Girls
Group C: Tucson Aztecs Elite 05G (AZ), Real Colorado Red (CO), Pateadores (CA-S), Seven 05G White (UT)
 
14U Boys
Group C: Far West Avondale Blue (AZ), FC Deportivo Warriors (CA-S), Flathead Valley United Green (MT), 7 Elite Academy 04B Red LS (UT) 
 
14U Girls
Group A: AZ Inferno (AZ), FCSC 04G White (OR), WA Rush G04 (WA), Helena Arsenal SC Blue (MT)
 
15U Boys
Group B: Phoenix Premier FC 03 Boys Black (AZ), FC Boulder 03 Elite (CO), Blast B03 (UT), Pittsburg 03 Boys (CA-N)
 
15U Girls
Group D: Scottsdale Soccer Blackhawks (AZ), CDA Slammers G03 (CA-S), Cook Inlet S.C. 03G (AK), Tulare Force FC (CA-N)
 
16U Boys
Group B: Legacy (AZ), Billings United Pink (MT), SMUFC B2002 Blue (CA-S), Tacoma United B02 Chelsea (WA)
 
16U Girls
Group B: Phoenix Premier (AZ), Missoula Strikers REd (MT), Rampage 02 RL (UT), LVPSA 02 Red (NV)

17U Boys
Group A: Phoenix Premier FC (AZ), Boise National Timbers (ID), Wolves FC B01 (CA-S), AYSC Arsenal 01B (AK)
 
17U Girls
Group A: SC del Sol 01 Girls (AZ), Forza RP (UT), United Santa Clarita (CA-S), SJSC Nevada United 01 Girls Red (NV)
 
18U Boys
Group A: Barcelona AZ 00 Boys (AZ), 7 Elite Academy 00B South (UT), Missoula Strikers Red (MT), LAGVC B00 White (CA-S)
 
18U Girls
Group A: TSA OV 00G (AZ)
, L03 Nitro (UT), Billings United Black (MT), Fullerton Rangers G00 White (CA-S)
 

Back

 
 
 
 
usyouthsoccer.org